Maijs ir mēnesis, kad dārziņos un skolās ir izlaidumu laiks, kad visi pošas piknikiem saulīte un kad svinības nez kapēc liekas vairāk kā parasti! Vismaz man kā maija bērnam šis pavasara mēnesis saistās ar vasaras atnākšanu, ballītēm un svinībām.

Mazie gardēži ir tikpat lieli svinētāji, ja ne vēl lielāki, kā pieaugušie. Tikai atšķirībā no lielajiem, mazajiem nav ne laika ne vēlēšanās sēdēt pie bagātīgi klātiem galdiem. Viņiem ir laiks tikai pie galda pieskriet, ātri paķert un ko gardu iebāzt mutītē, lai dotos tālāk.

Diezgan regulāri dzirdēts, ka mammām svētku galds bērnu pasākumos sagādā ne mazums galvas sāpju un rūpes, jo ... gribas, lai ir skaisti, bet gribas arī lai ir garšīgi un tad gribas lai ir veselīgi, bet tā lai viss ir arī ēdams. Un vēl pie visa gribas, lai svētku mielastu var pagatavot pietiekoši ātri!

Protams, lai pagatavotu bērnu svētku galdu ir svarīgi atcerēties, ka mazais tomēr vēl nav lielais un ka visam ir savs laiks. Arī dažādiem ēdieniem. Pēdējā laikā daudz esmu par šo domājusi un arī piedalījusies dažādās diskusijās par mazo gardēžu ēšanu. Mans mazais ir gandrīz 3 gadus liels jau un pašai man liekas, ka izvēles iespējas ēdienos jau ir tik lielas un plašas, ka spēj tik orientēties. Reizēm der sevi arī piebremzēt. Visvairāk par šo tēmu pēdējā laikā domā portāls "Mammām un Tētiem", rīkojot īpašu akciju "Mazais nav lielais", kuras laikā tiek daudz diskutēts un runāts par uzturu tieši 1 - 3 gadus veciem bērniem, kā arī par to kā veicināt veselīgus ēšanas paradumus mazajiem. Mans padoms vienmēr viens - vecākiem jāmācās pareizi ēst pašiem un tikai tad to varēs iemācīties arī mazie.

Piedāvāju dažas idejas un receptes mazo gardēžu ballītei. Galvenais ir atcerēties - nevajag pārspīlēt ar izvēli, ar sastāvdaļu daudzumu un ēdienu sarežģītību. Gatavošanu vajag padarīt vieglu, patīkamu un aizraujošu. Šobrīd ir tik daudz krāsu ēdienos, ka galds sanāks raibu raibais! Nebaidies uz galda likt kopā saldos ēdienus ar sāļajiem ēdieniem, jo mazajiem nav nepieciešams "aukstais", "siltais" un vēl deserta galds! Viņiem vajag viegli paņemamas uzkodas, kas vienlīdz labi garšo gan siltas, gan aukstas.  Izvēlies tādus ēdienus, kurus vari pavisam vai daļēji pagatavot jau iepriekšējā vakarā un padarīt ballītes dienu vieglāku (tāpat būs ko darīt visu dienu!). Tāpat neaizraujies ar dīvainiem garšu salikumiem un daudz garšvielām, jo iespējams, to novērtēs tikai mazo bērnu vecāki, ne paši mazie.

Vēl lieliska ideja, manuprāt, ir pagatavot cienastu līdz ņemšanai. Viennozīmīgi, būs mazie, kas ciemojoties nebūs apēduši ne grama un mājās ejot paziņos, ka tieši tagad un šobrīd vēlas ēst. Tādam reizēm noder mazas ēdamas dāvaniņas, ko pasniedz katram viesim pirms mājās iešanas. Ja ballītē piedalās mazliet lielāki bērni, tad cienastus visi var pagatvot kopā. Šeit vari laicīgi sagatavot mazus maizes senvičus, ko skaisti satin kā mazas dāvaniņas, sabērt glītās papīra tūtiņās vai maisiņos žāvētus augļus un riekstus, pie skaista ābola vai bumbiera piesiet balonu vai līdzi dāvināt pašu spiestu augļu sulu ar bērna gatavotām etiķetēm vai interesantām uzlīmēm to vietā.

Katrā gadījumā, gatavojot svētku mielastu mazajiem atceries, ka viņiem ballītes laikā būs tik daudz kā cita ko darīt, ka ēšanai nebūs pievērsta vislielākā uzmanība. Taču tas nenozīmē, ka nevajag skaisti, krāsaini un jautri! Vajag, tā lai prieks gan pašai, gan ciemiņiem. Vismaz Grēta vienmēr ļoti novērtē gan galdu dekorus, gan krāsainus traukus, galda piederumus un salvetes. Un vēl viņa ļoti priecājās, ja tiek iesaistīta gan izvēlē, gan dažādos darbiņos.

Izvēloties un domājot ko pagatavot ballītei, es parasti vados gan pēc tā, kas konkrētā periodā garšo pašai Grētai (vai jubilāram vai pasākuma "vaininiekam"), gan pēc tā, kas ir aktuāli sezonā. Tā piemēram, vasaras ballītes nebūs iedomājamas bez ogām, bez saldējumveidīgiem ēdieniem un svaigiem dārzeņiem. Ziemā vairāk būs izcelti citrusaugļi (mandarīni) un dažādi žāvētie augļi, piemēram.

Sāļo ēdienu idejas svētku galdam: 

Buljons ar vienkāršām truša gaļas vai liellopu gaļas frikadelēm jeb bumbiņām. Grēta frikadeles sauc par frikasītēm tādēļ sanāk buljons ar frikasītēm:

2016-05-17-Inga01327

Šis ēdiens nebūt nav jāpasniedz kā zupa. Tējas tasītēs vai mazās pudelītēs salej buljonu (uzmanies, lai tas nav pārāk karsts pasniedzot) un atsevišķi saliec frikadeles. Ja dosi tasītes, būs vieglāk dzert un turēt. Vienam pietiks  tikai ar gaļas bumbiņām, cits dzers tikai buljonu. Vēl lieliski klāt der mazi maizes grauzdiņi. Tos arī var grauzt tāpat vai bērt klāt. Ja vēlies buljonu vārīt pati, tad šeit ir ideja receptei: buljons mazākajiem. Un lai pagatavotu frikadeles - izmantot vari šo recepti.

Pildīta lavaša maizīte:

2016-05-17-Inga01299

Lai arī šis skaitās diezgan vecmodīgs ēdiens, diezgan regulāri ko tādu pagatavoju. Tādēļ, ka tas ir vienkārši, ātri un lieliski noder gan ballītēm, gan piknikiem. Un var sagatavot ļoti laicīgi. Bet, piemēram, Grētai (un arī citiem bērniem) tādā veidā var iedot zaļumus. Jo parasti lavašu pildu ar zaļumu sviestu vai zaļumu krēmu, kas pagatavots no mīkstā kazas siera, daudz dažādiem zaļumiem un mazliet olīveļļas (kā arī dažādas piedevas pēc pašu vēlmes).

Zaļumu krēma pagatavošanai vajag tikai blenderi un pāris sastāvdaļas: zaļumu (dažādus), sieru (es izmantoju mīksto kazas sieru vai parasto krēmsieru, vai biezpienu, vai rikotas sieru), olīveļļu (garšai un patīkamākai konsistencei) un papildus piedevas pēc iedvesmas (citrona, apelsīna vai laima miziņa, jūras sāls, cietais siers, olīves utt.) Visu sablendē un smērē uz maizes vai pildi lavašu. Lavašu apsmērē ar krēmu un satin rullītī, ietin folijā un atstāj uz pāris h vai nakti ledusskapī, lai ievelkas garšas. Pirms pasniegšanas sagriez. Lai pildīti lavaši būtu vēl gardāki un interesantāki, pildījumu var papildināt ar tomātiem vai citiem dārzeņiem, šķiņķi un/vai sieru.

Mazās papaipalu oliņas:

2016-05-17-Inga01296

Tieši tik vienkārši! Izvāri oliņas, saber trauciņā un saliec uz galda. Būs gan mazajiem ko darīt, gan ko apēst. Lai labāk mizojas, pēc vārīšanas paturi aukstā ūdenī. Atšķirībā no lielajām olām, apēdot paipalu oliņas miziņu, nekas traks nenotiks. Tādēļ - mazāks uztraukums par tiem bērniem, kam līdz galam pašiem neizdodas nomizot.

Mazās paipalu oliņas arī ļoti skaisti izskatās uz galda. Tādas krāsainas un jautras.

Dārzeņi "podiņā": 

2016-05-17-Inga01292

Šis ir ēdiens, kura pagatavošanā droši vari aicināt mazos, lai nāk palīgā. Grētai dikti patika iesaistīties un podiņu "melnzemi" ēst. Doma ir pavisam vienkārša - no rupjmaizes pagatavo "melnzemi" un tajā sastādi dažādus dārzeņus un/ vai odziņas. Ir skaisti un vēl ne tikai gardi, bet arī veselīgi.

"Melnzeme" - lai to pagatavotu ir vairākas iespējas. Es izvēlos rupjmaizi jeb rupjmaizes mīkstumu. To sablendēju vai sadrupinu ar rokām un krāsnī grila režīmā mazliet pakaltēju. Rupjmaizes vietā var izmantot gatavu rīvmaizi, ko arī krāsnī pakaltē. Tik pat labi, izmanto vārītus brūnos, krāsainos vai melnos rīsus vai arī grūbas. Tas man liekas mazāk praktiski, jo rīsi un grūbas ir mazliet lipīgi, bet arī tā var. Galvenais ir atcerēties, ka to "zemi" bērni gribēs pagaršot, tādēļ neliec nevārītus graudaugus, piemēram.

No rupjmaizes uztaisīto "melnezemi" ber mazos puķu podos vai kādā smukā cepamtraukā un saspraud zemē jaunos burkāniņus, zaļumus, gurķīšus, redīsus, zirņus, mini papriku, saliec zemenes vai mellenenes. Ja vietas daudz, saliec arī mazas zīmītes ar zīmējumiem un nosaukumiem. Var pagatavot vairākas dobītes un ļaut bērniem darboties (sastādīt dārzeņus pašiem), liekot lietā "mazās" smilšu mantiņas (dakšiņas = grābeklīši, karotes = lāpstiņas utt.).

Var droši gatavot arī saldo versiju, ja vēlies. Tad es drupinātu cepumus vai šokolādes kēksu, piemēram. Mūsmājās sāļā versija viennozīmīgi aizietu labāk, bet arī saldajai ballītēs būtu piekrišana.

Sīpolu gredzeni:

2016-05-17-Inga01344

Nevajag šausmās saķert galvu! Tas tāpat kā ar frī kartupeļiem. Var pagatavot arī veselīgās versijas šīm ātrajām uzkodām. Un paši par sevi sīpoli it nemaz nav kaitīgi.

Sīpolgredzenus gatavoju nevis vārot tos eļļā, bet gan cepot tos krāsnī. Jā, nesanāk tik sulīgi un tik mīksti kā eļļa vārīti, toties sanāk kraukšķīgi.

Vispirms, sīpolu riņķus atstāj uz nakti vai vairākām stundām iemērktus pienā. Tas noņems pikantumu un padarīs tos mīkstus. tad katru sīpolu riņķi izmērcē olā, rīvmaizē (kurai pievienotas garšvielas, ja vēlies) un tad atkal - olā un rīvmaizē. Kārto uz pannas, uz cepamā papīra un cep līdz tie ir zeltaini brūni.

Saldo ēdienu idejas svētku galdam:

Pavasara rullīši ar augļiem:

2016-05-17-Inga01320

Šis ir mazliet laikietilpīgs darbiņš, bet ir to vērts. Pavasara rullīši jeb rīspapīrā satīti augļi (piemēram mango, avokādi, āboli, bumbieri). Es ieteiktu izmantot augļus, kurus var viegli sagriezt stienīšos un kuri ir pietiekami "stabili".

Rīspapīru nu jau var iegādāties jebkurā lielveikalā un ja lielākoties to izmanto sāļajām receptēm (ar dārzeņiem, garnelēm un/vai nūdelēm), tad tas nebūt nenozīmē, ka rīspapīrā nevar tīt augļus. Augļus sagriez stienīšos. Katru rīspapīra "lapu" pamērcē siltā ūdenī līdz tā kļūst mīksta un caurspīdīga. Tajā tin augļu stienīšus un veido rullīšus. Lai ēšana būtu vēl patīkamāka, pagatavo kādu saldāku mērci - piemēram medus/apelsīnu sulas mērci. Vai karameļu mērci vai vienkārši kādu vieglu augļu biezeni, kur pamērkt rullīšus.

Ogas vafelēs:

2016-05-17-Inga01317

Šī pat nav recepte, tikai ideja ogu pasniegšanai. Dažādas ogas laicīgi saber vafelēs un katram mazajam ir sava tūtiņa ko izēst. Ja negribi lietot vafeles, tad var lietot individuālos trauciņus odziņām. Vafelei ir dubults labums - pati vafele un ogas! Ja vēlies pavisam smalki un skaisti, vafeles aukšējo daļu iemērc šokolādē un apbārsti ar krāsainajiem graudiņiem. Liec uz pāris h ledusskapī un tikai tad ber iekšā ogas. Mazāk veselīgi, bet vairāk svinīgi.

Lai vafeles turētos ir vairākas iespējas - izmantot otrādi apgrieztu groziņu ar palieliem caurumiem ir viena. Vēl var dziļākā traukā (piemēram, cepamtraukā) sabērt rīsus vai grūbas (nevārītas) un tajos saspraust vafeles. Tāpat var izmantot jau augstāk minēto "melnzemi". Ogas vafelēs neber pārāk laicīgi, jo tas ir mitras un vafele zaudēs savu kraukšķīgumu.

Grieķu jogurts ar mājās gatavotu granolu:

2016-05-17-Inga01331

Šis ir it kā brokastu ēdiens, bet tikpat labi der arī pēcpusdienai. Kā pagatvot mājās gatavotu musli - recepti meklē šeit. To papildini ar grieķu jogurtu un svaigām ogām. Pieredze gan rāda, ka bērni šo musli grauž arī tāpat bez nekādām piedevām.

Kūka:

Bez svētku kūkas neiztikt laikam jau nevienā ballītē. Pasākumos, kuros piedalās bērni, vairāk vai mazāk cenšos domāt par mazliet labākām un veselīgākām kūkām kā varbūt citos pasākumos. It īpaši, ja starp bērniem ir viesi ar piena produktu nepanesību vai izteiktām alerģijām no cukura, glutēna un vēl citām lietām.

Viena no visdrošākajām kūkām laikam ir svaigēdāju siera kūka. Tas ir tad, ja mazajam nav alerģija no riekstiem, jo šādu tipa kūku pagatavošanai nepieciešami ir rieksti.

Kūkas pamatne: sablenderē lielu sauju dateles kopā ar lobītam mandelēm. Blendē līdz iegūsti gandrīz viendabīgu masu, ko vari izklāt kūkas formas dibenā. Uz vienu kūku (apmēram 8 personām) rēķini kādus 100 - 150 g dateles vienu paciņu (150 g - 200 g apm.) mandeles. Kūkas pamatni izklāj kūkas formā un liec saldētavā.

Kūkas virsējā kārta: 150 g pāris stundas ūdenī mērcētus indijas riekstus sablendē kopā ar dateļu, kļavu vai mazliet agaves sīrupu. Var pievienot arī kokosriekstu sviestu mazliet (1 karotīte). Blendē līdz veidojas viendabīga masa. To lej pa virsu kūkas pamatnei. Vēl tik pat daudz riekstus sablendē un blendētiem riekstiem pievieno svaigas vai atsaldētas ogas (zemenes, mellenes, upenes utt.). Blendē līdz veidojas viendabīga masa. To lej pa virsu riekstu masai. Visu kūku liec uz nakti saldētavā. Pirms pasniegšanas, izņem no saldētavas un paturi leudsskapī.

Kūku rotā ar ziediem un ogām!

Dzērieni:

_MG_4779

Par dzērieniem esmu vairākkārtīgi rakstījusi un stāstijusi. Bet vienmēr paliek pie sava - nekas tik labi neveldzē slāpes (pēc skriešanas un lekšanas) kā ūdens. Tādēļ ballītēs arī neaizraujos ar sulām un limonādēm. Ūdeņus jebkurā brīdī var papildināt ar ogām un augļiem. Tie iegūs citu garšu. Vasaras laikā kā lielisks papildinājums derēs ledusgabaliņi, kuros "iesaldētas" ogas, piemēram.

Lai dzeršana būtu priecīgāka, vari pagatavot glāzītes ar cukura maliņu kā vecos labos laikos. Manā bērnībā tā bija klasika. Par to vairāk - šeit.

Bet par limonādēm un gatavajiem dzērieniem - informācija šeit.

Par ballītēm un svinēšanu šis nav vienīgais raksts. Pagājušajā vasarā kopā ar Annu Pannu gatavojām ēdienus un kūkas bērnu Tējas ballītei: Ielūgums uz Tējas ballīti bērniem un Kūku galds bērnu ballītē.

Visu bilžu (izņemot pēdējo) autors - Māris Kiseļovs (@marimoart), stils - Linda Vilmansone (@wilmalinda) un receptes - es Inga Kalnina (@kalnina_inga). Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju un piekrišanu.