Vārdi “lūdzu” un “paldies” Grētas vārdu krājumā ir ienākuši pavisam dabiski. Šie vārdiņi nav speciāli mācīti, bet vienmēr sarunā ar meitu ir lietoti. Tādēļ arī viņa tos sāka lietot pati. Protams, reizēm lūdzu un paldies sajūk vietām, reizēm aizmirstas, bet tas nav tik svarīgi kā tas, ka viņa zina, ka šādi vārdiņi ir.

Kad Grēta bija mazāka, tad šo divu vārdu vietā viņa izmantoja žestu – salika rociņas un kā mazais japānis teica paldies. Tad sekoja “lūdzu” (ūdzu) ar vārdiem un vēlāk arī “paldies”. Šobrīd “paldies” ir aizstājis “merci” (no franču valodas “paldies”). Es paralēli visu laiku lietoju šos abus, lai mazā pamazām sāk mācīties.

 

gramata

 

Šīs četras grāmatiņas no sērijas “Manas pirmās manieres” mūsu mājās ienāca, jo tika pirktas krustmeitai, kura pati jau lasa. Bet Grētai tās tik ļoti patīk, ka šobrīd tās stāv pie viņas gultas un aiziet čučēt, tās neizlasot, nav iespējams.

Ļoti vienkārša valoda, skaisti zīmējumi un labi padomi.

Grāmatā “Lūdzu” ir uzskaitītas vairākas situācijas, kurās būtu jālieto šis vārdiņš. Papildinājumā ar skaistiem zīmējumiem.

Grāmatā “Paldies” ir uzskatītas dažādas dzīves situācijas, kurās būtu jālieto paldies. Piemēram, mamma, par drēbju izmazgāšanu, ir pelnījusi “paldies”. Man ļoti patīk, ka ir ieteikt lietot “paldies” arī pasakoties par skaistu dienu un skaistu sauli, kā arī teikt “paldies” saņemot komplimentu un labus vārdus par izskatu. Nez kapēc latviešiem grūti pieņemt komplimentus.

Grāmatā “Dalīties” ir uzskaitītas dažādas situācijas un lietas ar ko dalīties. Dalīties var ne tikai ar kārumiem, rotaļlietām, bet arī ar mīlestību, prieku un iespaidiem par piedzīvojumiem. Tāpat teikts, ka dalīties ar labām lietām vajag, bet, piemēram, zobu birste gan nav tāda manta, ar ko dalīties.

Grāmatā “Atvaino” ir uzskaitītas vairākas dažādas situācijas, kurās būtu labi lietot vārdiņu “atvaino”. To iesaka lietot gan situācijas, kad esi kādam ko nodarījis vai aizvainojis, kā arī reizēs, kad gribi pārtraukt pieaugušo sarunu.

Grāmatiņas domātas mazliet vecākiem bērniem, bet Grēta ar prieku tās lasa un klausās. Man liekas, ka ļoti labi saprot, jo šobrīd labi spēj pateikt, kuru grāmatu vēlas lasīt. Vismīļākā ir “Lūdzu” un “Dalīties”.

Katras grāmatas beigās ir padomi arī vecākiem, auklītēm, audzinātājiem un skolotājiem.

Izdevējs: Egmont Latvija SIA

Cena – 4,95 Eur / grāmatiņa