Ar šo rakstu vēlos aizsākt vairāku rakstu sēriju, kuru veltīšu bērnu pasākumu un ballīšu tēmai. Aprakstīšu ne tikai savu, bet arī citu mammu pieredzi.

Es gribu pievērsties gan bērnu ballīšu ēšanas tēmai un ēdienu receptēm (kā gan savādāk!), gan dažādam ballīšu tēmām un iespējamajiem risinājumiem. Varbūt kādai mammai, domājot par savu bērnu pasākumiem, noderēs mana un citu mammu pieredze. Ēšana pasākumos nebūt nav svarīgākais elements, bet tas nenozīmē, ka bērniem pasākumos vajadzētu dot neveselīgu un nekvalitatīvu pārtiku, pat ja tās ir tikai uzkodas.

Nav jau tā, ka idejas trūktu vai nebūtu kur tās meklēt. Tieši otrādi - šobrīd ideju visapkārt ir tik daudz, ka grūti izvēlēties vienu konkrētu, pie kā palikt un strādāt. Pinterest vien ir ko vērts. Protams, vislabāk ir tad, ja vismaz aptuveni zini, ko meklē.

Mazu bērnu ballītēm tēmu ir pat viegli izdomāt, salīdzinot ar lielāku bērnu ballītēm. Nu, vismaz līdz kādu 2 gadu vecumam bērns visdrīzāk pakļausies jūsu izvēlētajai tēmai, ja to labi pasniegsiet un tā viņam būs skaidri saprotama. Uz 1.gada jubileju jau lielākoties vispār vecāki realizē savu sapni par ballīti, ne bērniņa sapni par savu dzimšanas dienu.

Mūsu gadījumā Grētas Teodoras 1. dzimšanas dienas ballītes tēmu bija diezgan viegli izdomāt - pirmais apzinīgais vārds pēc "mamma" un "tētis"  viņai bija "zaķis" un tiešām, nepārspīlējot, ļoti patika viss, ko piedāvāja, ja vien virsū bija zaķis (mantas, grāmatas, drēbes utt.). Rezultātā, mums pirmā ballītes tēma bija skaidra - "Zaķu balle". Krāsas un noformējums jau attīstījās pats no sevis.

Mazliet lielākiem bērniem pasākuma tēmu izdomāt jau ir mazliet grūtāk. Esmu piedalījusies un palīdzējusi rīkot krustmeitas svētkus (kopumā 7 dzimšanas dienas un tikpat vārda dienas) un pēc atmiņas varu teikt, ka lielākā problēma ir savienot bērna vēlmes ar vecāku vēlmēm jeb atrast zelta vidusceļu. Galvenais, tomēr, ir ņemt vērā bērna vēlmes, pat ja sākumā tās nevienmēr liekas tās labākās, un atrast vienu kopīgu elementu ballītei, ap kuru darboties.

Ja pašiem mazākajiem tas nav tik svarīgi, tad lielākiem bērniņiem un svinētājiem tomēr vajadzētu domāt arī par kādu pasākuma scenāriju, lai viņus nodarbinātu. Protams, viņi tāpat būs gatavi skriet un lekt, arī bez iemesla un īpašām aktivitātēm, bet tad, man liekas, bērni ātrāk "aiziet ciet", bieži vien bezjēdzīgi satrakojas un, man tā liekas, tas lielākoties beidzas ar kāda raudāšanu. Scenārijs (ne jau pa minūtēm salikts, bet aptuvens) un kopīgas nodarbes ir arī drošāk, it īpaši ja pasākumā ir vairāki bērni, bet no pieaugušajiem ir tikai viens vai divi vecāki.

Es pati esmu diezgan liela kārtības mīļotāja un tas attiecas ne tikai uz mantām un lietām, bet arī pasākumu (un vispār) ikdienas organizēšanu. Un man ļoti patīk "chek list" - rakstīt, izpildīt un vēl vairāk padarīto darbiņu izsvītrot. Jums patīk?

Katram pasākumam, tai skaitā Grētas ballītēm, top kāda chek list. Fanātiski pie tām nepieturos, bet staipu tās līdzi visur (lielākoties tās tiek ierakstītas plānotājā) un pašai no tā ir gandarījums - jūtos svarīga (tas, protams, ir joks).

Blogā jau ir raksts par Grētas Teodoras vārda dienas ballīti un tās ēdienkarti. Salīdzinoši, to bija grūtāk realizēt kā viņas 1.dzimšanas dienas ballīti. Ēdienkarte lielākiem bērniņiem bija plašāka un ciemos nāca vairāki mazi gardēži (un gardēdes mammas), tādēļ no šī viedokļa ballītes organizēšana bija laikietiplīgāka.

Starpctitu, ja kādreiz vēlies palīdzību bērnu ballīšu ēdienkartes izdomāšanā un/vai sagatavošanā, labprāt palīdzēšu to izdarīt.

Runājot par, Grētas Teodoras 1.dzimšanas dienas ballīti, tās veiksmīgam iznākumam, man patiesībā neko daudz nevajadzēja un sagatavošanās bija mierīga un raita, kā arī neaizņēma daudz laika:

IMG_2304

- ielūgumi: nezinu kapēc, bet tas bija mans pats pats svarīgākais punkts! Iespējams, kautkāds trakās jaunās māmiņas sidroms, bet ielūgumi bija gatavi jau krietnu laiku pirms dzimšanas dienas un izsūtīti tika ļoti laicīgi. Tos gatavoja Ilze no Bille.

20141021100711-64fbda58

- vieta: mūsu dzīvoklis ir ļoti nepraktisks, ja ciemos nāk vairāki mazi bērniņi. Tas ir 2 līmeņos ar diezgan tizlām (esmu reāla) trepēm uz leju, ir šaura priekštelpa un plašākā telpa ir patālu no bērnistabas. Tā kā ciemos gaidījām gan rāpotājus, gan jau staigātājus, man bija svarīga bērnu drošība, kā arī negribējās, lai staigātāju mammas to vien dara kā uzmana mazos no trepēm. Dēļ trepēm nolēmām Grētas ballīti svinēt pie saviem vecākiem jeb pie omammas un opapa. Telpas plašas, iespēja atbrībot telpu no mēbelēm (nostumt dīvānus pie sienām, lai paliktu plašs laukums rāpotājiem un staigātājiem nav šķēršļi) un turpat ir lielais galds, kur var sasēsties vai nesēsties uz maltīti. Plašā telpa tika izklāta ar paklājiem un stūrī saliktas vairākas spēļu mantas, drošas visiem vecumiem.

- dekori: es negribēju lielus dekorus, kas aizņem daudz vietas. Gribēju dažas skaistas zvēru virtenes, dažus balonus un vietu, kur fotogrāfēties. Zvēru virtenes tāpat kā ielūgumus uz pasākumu gatavoja Ilze no Bille. Es tikai pateicu kādus zvērus gribētu redzēt virtenēs. Virtenes ir saglabātas un, iespējams, tiks izmantotas vēl kādā ballītē. Vēl es vēlējos balonus, kas būtu apvilkti ar plānu tillu. Varu pateikt, ka Pinterest ideja ar parastajiem hēlija baloniem un visplānāko tillu nestrādā. Baloni netur tilla smagumu. Beigās man bija 6 skaisti balti hēlija baloni, kam ppiesieti dzīvie ziedi un kuri paši piesieti pie smagām mākslas grāmatām (bērni nevarēja pakustināt).

20141021100731-1c8a8d6e

- foto vieta: dullā māmiņa nosēdējusies Pinterest. Bet jā, tas nekas, ka absolūts modes kliedziens, arī es gribēju melno tāfeli, kur ar krītu sarakstīts īss Grētas Teodoras 1. dzīves gada kopsavilkums. Un tāda mums bija pateicoties Kaivai no Papirsuntinte. Vēl pie foto vietas bija zaķu maskas, ko savukārt man palīdzēja sarūpēt Manilla meitenes.

Petersone_7325_web

- ziedi: bez ziediem es nevaru iedomāties nevienu pasākumu vai svinības mājās. Arī šoreiz man bija svarīgi, ka mājās ir skaisti ziedi uz galda. Jau gadiem es, un mana ģimene, ziedus un ziedu dekorus pasūtam ziedu veikalā Deko Alianse (dekoziedi.lv). Realizē jebkuras idejas un vēlmes. Šoreiz meitenes uztaisīja tieši tādus pašus puķus podiņus (skaisti sakārtoti ziedi griezti ziedi podiņos) kādus mēs ar Grētu saņēmam dienā, kad Grēta piedzima (tos uz slimnīcu atveda omammas un opaps). Klāt vēl tapa cipars 1 no svaigajiem ziediem. Vairāk kā pusgadu šis cipars bija piestiprināts arī pie Grētas istabas durvīm, ziedi skaisti izkalta.

Petersone_7414_web

- ēdiens: galds dalījās 2 daļās. Viena daļa bija ēdiens mazajiem, kur viss bija drošs bērniem sākot no kādiem 5 mēnešiem līdz pat septiņgadniekiem (tiem, protams, "lielo" galds arī bija piemērots). Bērnu galdā bija, patiesībā, maz ēdienu (precīzu ēdienkarti gan vairs neatceros): svaigas ogas (Grētai ļoti garšoja) - mellenes un pēdējās avenes; omammas pagatavots ābolu biezenis (bez cukura), kas tobrīd Grētai ļoti garšoja, biezpiens (mazie ēda ļoti labpārt); sagriezta maizīte; plānās pankūkas (lielākiem bērniem) un kūka. Kūka bija manis pašas cepta un mazajiem droša (mandeļu miltu biskvīts ar biezpiena un manas vecmāmiņas vārītās jāņogu želejas pildījumu. Apkārt krēmsiers). Vēl bija Annas macarons, kas lielāko bērnu mutēs pazuda zibens ātrumā. Mazajiem bērniņiem jau tos ēdienus tik ļoti nevajag un tā kā tas bija launaga laiks, tad arī neko ļoti daudz neliku uz galda. Tas ir laiks, kad mammas bieži vien līdzi ņem savu ēdienu vai mazuļus baro pašas.

IMG_2286

- kleita: Grētas kleita, man kā mammai, bija ļoti svarīga, Precīzi, kāpēc tā, es neatbildēšu. Katrā gadījumā es negribēju nekādu ciku caku princešu kleitu, bet gribēju ko vienkārši elegantu, kā arī tādu, kurā Grētai būtu ērti gan rāpot, gan staigāt, gan rāpties. Meitas ērtības man tomēr bija pirmajā vietā. Dzimšanas dienas kleitu (no Lili Gaifrette) Grēta vēl tagad šad tad uzvelk, tikai tagad tā ir īsā mini kleita. Converse kedas gan bija tēta vēlme. Kronītis no Paade Mode.

Esmu jau domās par Grētas Teodoras 2 gadu ballīti un tas jau ir krietni vien sarežģītāk par pirmo dzimšanas dienu. Atšķirībā no 1.jubilejas, līdz šai dzimšanas dienai katru mēnesi nav jācep kūka! To darīju 12 reizes pirms 1.dzimšanas dienas un tas bija jauks pasākums - 12.kūku piedzīvojums.

Raksta titulbildē ir Grētas 1. gada jubilejas kūka, ko, kā pārsteigumu, viņa saņēma no Restorāns Bibliotēka Nr.1 komandas. Bērniem ļoti draudzīga kūka tā bija. Fotogrāfijas autors Liene Pētersone.