Neviens, neviens mazais nav izaudzis bez našķiem un gardumiem. Un tas ir tikai normāli un pat forši, jo, kā jau vairākkārtīgi uzsveru, ēšana ir bauda un tā tam būtu jābūt. Vecāku abildība ir liela, jo jāprot mazajam ierādīt labus un pēc iespējas veselīgākus našķus. Tāpat, manuprāt, jāprot par našķi padarīt arī to ēdienu, kas no malas par tādu nemaz neizskatās (piemēram, rupjmaize).

Svarīgākais vecāku (arī auklīšu, audzinātāju un citu pieskatītāju) uzdevums ir iemācīt mazajam domāt un saprast, ka ir labāki našķi un ir ne tik labi našķi. Man nepatīk teikt sliktie, riebīgie, fui utt. našķi, kā arī sava bērna  priekšā kaunināt tos, kuri izvēles mūsu ģimenei neatbilstošus našķus. Katram ģimenē sava kārtība un es nevēlos, lai mans mazais skatoties uz citu bērnu izvēli, saka fui, riebīgi utt. Tāpat nevēlētos, lai kāds tā saka par manu bērnu.

Ir ļoti jāizvērtē, ko mazajam dot ēst, ar ko ļaut našķoties, bet ir jāsaprot, ka no visa savu bērnu nenoslēpsi un nepasargāsi. Būs ballīte, būs piedāvājums, būs izvēle. Savukārt, ja mājās nodrošini labus, pēc iespējas veselīgākus un dabīgākus našķus, nav arī jākrīt panikā, kad mazais tiek pie kāda nevesalīgāka našķa. Tāpat, nedrīkst “sliktos našķus” (katram sava izpratne par tiem) padarīt par ļoti kāroto aizliegto augli, kuram kādreiz tiekot klāt nevarēs vairs apstāties. Jāprot atrast zelta vidusceļš. Nāks laiks, stāstīšu kā mums ar to iet.

Klausoties radio dzirdēju zelta frāzi no bērnu fizioterapetes – bērni drīkst kļūdīties! Attiecībā uz šo jautājumu, man liekas, tas nozīmē, ka bērns drīkst gribēt arī nevesalīgo ēdienu, drīkst veikalā gribēt tās krāsainās paciņas. Drīkst, jo arī lielos piesaista iepakojumi, krāsas un formas, kur nu vēl bērnus. Bet mūsu uzdevums ir mazo macīt lielajai dzīvei un iemācīt, kas ir labs un kas ir mazāk labs. Ka ne vienmēr krāsainais un spilgtais sevī slēpj to labāko.

Grētas gadījumā pašlaik veikalā gar acīm zibošās krāsainās paciņas, kastītes ar saldumiem lielākoties tiek pasniegtas kā rotaļlietas, krāsainie klucīši, bumbiņas utt. Nezinu vai ļoti pareizi, bet šāds paskaidrojums viņu apmierina, ar neatvērtām paciņām viņa var paspēlēties un aptaustīt, bet vaļā neveru. Šādi viņa ir splējusies ar satītām šokolādes konfektēm pat nenojaušot, kas rokā. Ir lietas, par kurām tiek paskaidrots, ka tas ir lielo ēdiens vai dzeriens (arī pietiek ar šo un viss, viņai zūd interese). Šobrīd skaidrojot neaizraujos ar tādiem vārdiem kā veselīgs, dabīgs, bez E utt. Stāstu, ka puncim patiks vai ka puncim nepatiks.

Skatos, lai mājās vienmēr būtu labo našķu izvēle un jau tagad viņai piedāvāju izvēlēties. Gardumu lielākoties viņa dabū launaga laikā vai ienākot no āra pastaigas, vai ārā, pastaigas laikā. Šeit uzskaitīti gatavie un pirktie našķi. Es mājās diezgan bieži ko uzcepu, tādēļ arī tas skaitās pie našķiem. Cepot cenšos ievērot visus pareizus un veselīgas ēšanas principus, bet reizēm vienkārši ļaujos tam, ko sirds prasa!

Vēl viens svarīgs punkts, attiecībā uz našķiem, ir arī vienošanās ar bērna “auklēm” par to ko var un ko nevar jeb vecāki nevēlas, lai bērnam dod. Reizēm parkā dzirdu auklītes, kuras saka “Ai,mamma neredzēs, ņem!” un ir tādas, kuras saka “Šo mēs nevaram, mamma mums teica nē”. Es ne Grētas omammām, ne opapam, ne krustvecākiem neiesniedzu stingrus norādijumus ko drīkst un ko nedrīkst dot, jo zinu, ka mums ģimenē visiem ir ļoti līdzīga domāšana un ka problēmu nebūs. Bet tāpat visi vienmēr noskaidro atļauto un neatļauto. Arī es, pieskatot krustmeitu, vienmēr noprasīju, ko un kad drīkst un ko nevar dot.

Mums ir mūsu mazais našķu saraksts, kas vienmēr nostrādā:

– Augļu biezeņi. Bet tieši tie, kur pašam jāsūc. Ļoti ērti un praktiski arī ceļojot, braucot ar auto. Nezinu, kā Grētai tas izdodas, bet jau no pirmās reizes ēd tīri un nekad nav netīras drēbes. Vislabāk Grētai garšo “Mogli” biezeņi. Taču laba izvēle ir arī Organix produkcija. Organix produkcijai vispār ir liela izvēle ar našķiem jeb uzkodiņām bērniem. Šobrīd Grētai ir periods, kad kādreiz mīļās rīsu galetes tikai aplaiza un neēd. Bet no šīs produkcijas ir arī Grētas pirmie našķi – graudaugu sirsniņas ar vai bez kaltētām ogām. Tas bija burvju līdzeklis lidmašīnā. Mazi graudiņi mazām rociņām.

IMG_5006

 

– Žāveti augļi, ogas un dārzeņi vai sukādes. Cenšos izvēlēties to, kas ir dabīgs, bez papildus pievienota cukura. Eko veikalos ir liela izvēle un arī pats mājās vari sagatavot. Šoziem topā bija žāvēti āboli un arī rabarberi. Garšo arī rozīnes (atķirībā no mammas, kura pat paskatīties uz tām nevar!). Rozīnes gan pērku tikai eko veikalos un šobrīd vislabāk patīk  Organix Goodies rozīnes, ko pārdod mazās paciņās (sērkociņkastītes lieluma paciņas lielā pakā). Iedod mazo paciņu un miers uz ilgāku laiku. Plus, var dozēt apjomu tiem, kuri varētu ēst bez apstājas!

IMG_5009

 

– Cepumiņi: ja necepu pati, tad pērku eko veikalā un skatos, lai nebūtu pārāk liels cukura daudzums, kā arī no kādiem miltiem cepti. Šobrīd topā ir dzīvnieku formas cepumiņi. Tie ir gan Organix, gan Flemming Naturkost (Strēlnieku ielas Eko veikals), gan citiem zīmoliem. Ļoti gardi ir kokosriekstu zvēru cepumiņi no Biotēkas.

IMG_5007

 

image1

Ja mājās ir suns, tad lietu pārnēsāšana zobos ir normāla lieta! Šādi Grēta nesa mājās savu cepumu paciņu.

 

– Rupjmaize un vispār maizīte. Mājās mums ir rupjmaize un tas arī Grētai skaitās našķis. Viņai ļoti garšo “plika bez nekā”. It īpaši tad, ja ļauju pašai no skapīša izņemt. Vismīļākā ir “Svētes” sēklu maize un “Ķelmēni” rupjmaize, kā arī “Liepklani” saldskābmaize.

IMG_5010

– Rieksti: mandeles, ciedru rieksti, lazdu riekst utt. Parasti ar piestu vai ko cietāku sadauzu, lai viņi ir mazākos gabalos (bet nesasmalcinu), tad var droši ļaut našķoties. Našķis, ko ikdienā ļoti bieži nedabū.

IMG_5011

 

– Enerģijas batoniņi: vislabāk mums ar Grētu abām garšo Mogli kokosriekstu batoniņš! Es pati to izvēlos kā našķi un arī Grētai ļoti garšo. Mazliet saldens un ar ļoti izteiktu kokosriekstu garšu.  Tā sastāvā ir kokosriekstu skaidiņas, rīsu un agaves sīrups, pilngraudu auzu milti, medus un arī piena pulveris. Diemžēl, laikam neder tiem, kuri nedrīkst lietot piena produktus. Mogli piedāvā arī citas garšas. Savukārt, ja vēlies enerģijas batoniņu pagatavot pats, tad ej uz šo recepti – Annas Birmanes gatavotie enerģijas batoniņi.

a081631

Raksta titulbilde ar saldējumiem: Pinterest.com