Jau mazliet vairāk kā gadu grāmata ir svarīgs posms meitas ikvakara miega rituālā. Sākumā grāmatas šķirstījām, mamma stāstija un Grēta skatījās bildes. Taču, kopš vasaras sākuma, Grētai ļoti svarīga ir tieši vakara pasakas priekšā lasīšana. Nevis vienkārši stāstītas, bet no grāmatām lasītas.

Ja sākumā mēģināju lasīt vienkāršotāk kā rakstīts (likās, ka meita visu varētu nesaprast), tad ātri vien tam atmetu ar roku, jo vienkārši lasīt tieši kā rakstīts man pašai likās vieglāk. Pat ja tekstā ir vārdi, ko Grēta vēl nesaprot, lasu kā autors ir rakstījis, reizēm pa vidu paskaidroju.

Grāmatu lasīšana viennozīmīgi veicināja arī Grētas vārdu krājumu, jo kopš lasām daudz pasakas, tas būtiski ir palielinājies, kā arī ļoti labi tiek trenēta pacietība un atmiņa. Pasakas lasām vakaros, pēc vannas, kad Grēta ir ielīdusi gultā. Katru vakaru Grēta pati izvēlas, kuru tieši grāmatu lasīs un visbiežāk manās rokās nonāk vismaz 2, ja ne pat 3 grāmatas. Kopumā minūtes 20 - 25 lasīšanai paiet, bet tas kopā ar runāšanu un miljons jautājumu uzdošanu.

Šis ir Grētas šā brīža mīļāko vakara pasaku grāmatu saraksts. Kāda biežāk, kāda mazliet retāk lasīta. Saraksts gan papildinās diezgan ātri, jo jaunas grāmatas mūsmājās nav retums.

Grāmatas jauktā secībā:

Unknown-1  Unknown

"Pelēns Peksis" (grāmata sērijās) "Negrib ēst", "Negrib gulēt", Anna Casalis,  izd. "Zvaigzne ABC": Pelēna Pekša sērijas bija mīļas jau manai krustmeitai un šīs grāmatas mums ir mantojumā. Grēta, manuprāt, jau abas šīs sērijas zina no galvas un uzreiz pamana, ja es lasot izlaižu kādu lapu vai pat teikumu. Šeit ir arī aprakstītas ikdienišķas situācijas, ar ko saskaras visi bērni (zobu mazgāšana, gulēt iešana, mammas klausīšana (arī neklausīšana), iešana uz dārziņu utt.). Pozitīvā Pekša dārziņa pieredze Grētai ļoti patika, kad uzsāka pati savas dārziņa gaitas.

Unknown-12

"Pasakas par dzīvniekiem",  izd. "Zvaigzne ABC": patiesībā šeit ir tikai 2 pasakas  - īsā versija "Trīs sivēntiņi" un "Bembijs" pasakām. Bembija "raudošie" momenti pasniegti diezgan saudzīgi un maigi, tādēļ nav bērnam traumējoši :) Grētai gan lūpa dreb, kad vilks nopūš sivēnu mājas.

Unknown-9

"Stāsts par Trusīti Pēterīti", Beatrise Potere, izd. "Zvaigzne ABC": lasīšanas vērtas ir visas Beatrises Poteres grāmatas. Šī grāmata mums ir gan latviešu, gan angļu valodā un jāsaka, ka angļu valodā tās lasīt ir skaisti. Grētai pagaidām gan tikai latviski.

Unknown-3

"Pārsteiguma dāvana trollītim Muminam", izd. "Zvaigzne ABC": Mumingrāmata ar pārsteigumiem un slēptajām bildītēm. Mīļa pasaka un pie šīs grāmatas atgriežamies bieži.

Unknown-4

"Man patīk gultiņā", Trace Moroney, izd. "Zvaigzne ABC": ārkārtīgi mīļa grāmatiņa. Izstāstīs zaķēna gulētiešanas rituāls. Pasakā galvenais varonis ir tētis, tādēļ Grētai jo īpaši patīk lasīt to, kad tētis ir prom uz ilgāku laiku komandējumos.

Unknown-5

"Slepenie svētki", Jāņa Joņeva teksts, mākslinieka Reiņa Pētersona bildes, izd. "Liels un Mazs": šī ir no tām grāmatām, kas man pašai liekas smieklīga un jautra. Vislabāk man patīk kā "zeķe met pa lampu"  :) Izlasīsi, sapratīsi. Grētai vislabāk patīk sadaļa, kur skapis ēd biešu zupu.

Unknown-6

"Piču, paču puncis", Robs Skotons, izd. "White Book": no Punča grāmatu sērijām, šī mums pagaidām vienīgā. Īpaši aktuāla bija posmā, kad Grētai ļoti negribējās iet vannā. Toties tagad nevar sagaidīt, kad pati tiks uz baseinu. Feina.

Unknown-10

"Pasaka par Diegabiksi", Žanis Grīva,  izd. "Zvaigzne ABC": Kurš gan nezina Diegabiksi? Mazo bruņurupucēnu, kurš devās laimi meklēt. Grēta dzīvo līdzi visiem Diegabikša piedzīvojumiem, viens vakars - viena nodaļa pilnībā neiet cauri.

Unknown-7  Unknown-8

"Mūmamma" (grāmata sērijās), Juja Vīslandere, izd. "Zvaigzne ABC" : šīs man pašai ļoti patīk. Vislabāk Grētai patīk  "Mūmamma un slīdkalniņš". Es pati lasot smaidu par mūmammas un vārnas dialogiem. Smieklīgi un jautri.

Unknown-2

"Zvērīgs tracis zvērudārzā", Krisps Dens, izd. "Zvaigzne ABC" : teksts ir kā smieklīgs dzejolis ar atskaņām. Šobrīd  Grētai vissmieklīgākā daļa (tieši smieklīgākā, kad skaļi jāsmejas) ir lapā, kur zvēru dārza sargs saka, ka vairs nedrīkst ēst zirņu zupu, jo tad ir jāpuršķinās un jābojā gaiss.

300x0_cover

"Grāmatčiepējs", Helēna un Tomass Dokertiji, izd. "Zvaigzne ABC": par zaķu meitēnu Līzu, kura atklāja, kurš visiem meža zvēriem vakaros čiepj pasaku grāmatas. Mīļa un arī pamācoša grāmata (nedrīkst ņemt bez atļaujas citu lietas, piemēram). Grēta ļoti pārdzīvo grāmatu nozušanu.

lote-un-menessakmens-noslepums

"Lote un mēnesakmens noslēpums"Janno Peldmā, Heiki Ernits, izd. "Zvaigzne ABC": Lotes krāšņie piedzīvojumi. Man likās, ka mazliet par sarežģītu vēl šī grāmata, bet lasīt (klausīties) gribas ļoti. Šeit ik pa laikam mēģinu tekstu vienkāršot. Nelasam visas nodaļas pēc kārtas, bet Grēta izvēlas pēc bildēm, kas jālasa. Visbiežāk nodaļa, kur Lote un Bruno peldas zem ūdens.

14841_original

"Rībkājis" (grāmata sērijās), Disney, izd. "Egmont Latvija" : zaķēna Rībkāja piedzīvojumi vairākās grāmatiņās. Mīļas, sirsnīgas un tikai ar labiem piedzīvojumiem. Skaistas bildes. Mums patīk "Rībkājis atrod draugu" un "Rībkājis atrod olu".

horizon55fa2e6bd0456

"Tu esi mana labākā draudzene" no sērijas "Sirsnīgie stāstiņi meitenēm", izd. "Zvaigzne ABC": Grēta pie šī komplektiņa tika uz kādu no jubilejām. Kopumā mazas 4 grāmatiņas, iesaiņotas "somiņā". Grētai par visu vairāk patīk pati somiņa un viena no 4 grāmatiņām - stāstiņs par labākajām draudzenēm. Ik pa laikam viņa speciāli jautā, lai palasu "drūdzenes". Es nezinu vai viņa saprot faktu par labākajām draudzenēm, bet viņa lieliski sāk saprast ka ir draudzība starp bērniem, ne tikai pazīšanās. Ļoti mīļš un sirsnīgs stāstiņš. Un no princeses uz vāka nav jābaidās, par princesēm nav nevienā grāmatā.

Unknown-11

"Zelta Pasakas", Margarita Stāraste, izd. "Zvaigzne ABC": komentāri lieki, labākais Margaritas Stārastes darbu apkopojums. Mīļākās pasakas vēl Grētai šajā grāmatā nav. Patika Zīļuka piedzīvojumi un mazās Laumiņas patīk. Man bērnībā nebija biedējošākas bildes kā bilde, kur seski stiepj prom katliņus no rūķīšu mājas. Grētai gan patīk.

Grāmatu saraksts noteikti tiks papildināts.