Dzērieni, limonādes, atspirdzinājumi - sauc kā gribi, bet bez tiem īsti iztikt nevar. Domāju, ka piekritīsiet, ka visās ballītēs, pasākumos, draugu vai ģimenes satikšanās brīžos ir nepieciešams kāds dzēriens (papildus ūdenim) bez alkohola. Un pat vienalga, vai tas ir bērniem, jaunajām vai topošajām māmiņām vai šoferīšiem pie stūres. Paskaidrojumi un attaisnojumi šinī jautājumā nevienam nav jāprasa.
Mans (un arī Grētas) mīļākais dzēriens ir ūdens. Vasarā pavisam viegli. Atliek ūdeni papildināt ar svaigām ogām, garšaugiem vai īpašiem (lasi - sasaldētām ogām, ēdamajiem ziediņiem, garšaugiem utt. ledus gabaliņos) ledus gabaliņiem, lai ne tikai garšīgs, bet arī vizuāli skaists dzēriens būtu gatavs. Ziemā un "nesezonā" mazliet savādāk. Tad svaigo ogu nav (var izmantot saldētās, protams) un arī garšaugi ne vienmēr, citrons un laims varbūt jau mazliet apnicis, kā arī...gribas ko citu kā ūdeni. Vismaz man tā ir. Ja siltajos mēnešos neko vairāk kā ūdeni nevajag, tad aukstajos gribas ko ar garšu vairāk, ko savādāku un jā, reizēm gribas arī limonādes.
Vairākas ūdeņu idejas esmu jau devusi rakstā par bērnu ballītēm: Ielūgums uz Tējas ballīti bērniem
Taču ir vēl citi dzērieni un ne vienmēr pašu gatavoti (bet ne vienmēr tas ir sliktāk). Šeit pāris idejas no maniem krājumiem un "izvēlēm":
* Piezīme: es skaidri apzinos, ka lielākā daļu limonāžu satur cukuru. Tādēļ vēlos piebilst, ka šie dzērieni nav ikdienas dzērieni un nav domāti, lai remdētu slāpes. Tam ir domāts ūdens (mūsu ģimenes izvēle, mums tas liekas arī pareizi). Šie dzērieni ir svētku un "īpašajām" reizēm. Grēta pati visus šos dzērienus lieto ļoti minimāli (it īpaši ar gāzi), lielākoties vēlas skata pēc un ātri vien pāriet atpakaļ pie ūdens.
Gatavās, veikalos nopērkamās limonādes:
Gardu Muti "Zelteris" (www.gardumuti.lv) - Cidoniju vai brūkleņu, kā arī ābolu. Mūsmājās vismīļākais ir cidoniju. Pārējie liekas mazliet par saldu. Vislabāk garšo ledusauksts. Cidoniju Zelteris ir bioloģiski sertificēts.
Lorina, Franču limonādes (www.lorina.com) - šīs ir manas mīļākās. Kad nebija vēl Zelteris, tad šīs bija pašā top augšgalā. Gaidot Grētu, tas bija mans šampanieties un svinību dzēriens. Vislabāk garšo "Lemon" (citronu) un "Pink Citrus" (rozā citrusaugļu) limonāde. Ņam, ņam. Nopērkamas Sky lielveikalos (ir arī citos redzētas, bet par Sky esmu droša, ka ir).
Hollinger, Bio Lemon (Orange) Sprizz (www.direktsaft.at) - citronu vai apelsīnu gāzētā limonāde, ko var nopirkt eko veikalos. Ir arī citas garšas, bet ja vispār, tad citronu, reizēm apelsīnu ir visiemīļotākā. Kādreiz jūtu uzplūdā nopērku bundžiņas iepakojumu (nu kaut kas maģisks dzert no bundžiņas reizēm ir!). Šim ražotājam ir arī klasiskās augļu sulas, ko retu reizi Grēta piemājas ekoveikalā izvēlas. Bet mūsu gaumei šīs augļu sulas ir ļoti saldas - meita nevar pievārēt pat pusi no mazās paciņas un es arī to nelieku darīt. No sulām vislabāk - ābolu.
Fentimans, Rožu, plūškoka, apelsiņu un mandarīnu, kā arī citronu limonādes (Fentimans) - dažādu garšu gāzētās limonādes. Mazie tilpumi līdz ar to izdevīgas ballītēm, ja negribas lietot glāzes. Katrā pudelītē pa salmiņam un aiziet. Vislabāk garšo ļoti aukstas. Bet manai gaumei Lorina limonādes tomēr patīk labāk. Šīs ir saldākas. Vislabāk patīk citronu. Pieejamas dažādos lielveikalos un nu jau lielākajā daļā Rīgas kafejnīcu un restorānu.
Pagatavo pats:
Sīrupi, koncentrāti, zaptes:
Šobrīd eko un arī ne-eko veikalos ir nopērkams ļoti plašs augļu un ogu sīrupu un koncentrātu klāsts un lielākā daļa no tiem tepat Latvijā ražoti. Vajag tik izvēlēties sev tuvākās garšas. Limonādes var gatavot izmantojot gāzētu vai negāzētu ūdeni. Katru no sīrupiem vai koncentrātiem var papildināt ar "īstām" ogām vai saldētām, piparmētru vai citiem garšaugiem, citronu un laimu. Izvēles iespējas bezgalīgas.
Very Berry, sulas, sīrupi un morsi (www.veryberry.lv) - ja pērkam, tad izvēlos šo zīmolu . Pirms pāris gadiem iesākts un pie tiem pieturamies. Vislabāk tīk dzērveņu. Parasti pērku dzērveņu sulu vai melleņu sulu, ko atšķaidu ar ūdeni. Tikai vieglai nokrāsai. Vēl patīk smiltsērkšķu sula, bet to gan dzeram neatšķaidītu. Vēl esam mēģinājuši morsus, bet sīrupu gan laikam tikai cepot gardumus esmu izvēlējusies.
I love Eco, Plūškoku sīrups - sīrups, ko atšķaida ar ūdeni (gāzētu vai negāzētu). Lieliski der, ja vēlies dzērienu ar minimālu garšu. Saldumu (un garšu) dozē ar pielietā sīrupa daudzumu. Es parasti leju ļoti maz. I love Eco nopērkamā pudele ir liela un pietiks ilgākam laikam vai lieliem, lieliem pasākumiem (piem. bērnu dārza vai skolas ballītēm). Ir arī sīrupi ar zemeņu un upeņu garšu.
Cidoniju sīrups - mūsu redzes lokā parasti nonāk manas krustmātes vai kāda cita ģimenes locekļa, radinieka gatavotais cidoniju sīrups. To tad arī izmantojam, lai gatavotu limonādes. Atšķaidam ar ūdeni un limonāde gatava.
Rabarberu sīrups - limonāde pavasarim. Var nopirkt gatavu (arī Very Berry), bet vislabāk jau pagatavot pašam (visus sīrupus var pagatavot pats). Es to daru izcili vienkārši - savāru rabarberus (vai citas ogas) ar cukuru un viss. Ļoti gardu rabarberu limonādi uz bērnu Bio Brunch bija pagatavojusi Zane Kārkliņa (www.darbotiesmajas.lv). Viņai jautājiet pēc receptes.
Visparastākie "zaptsūdeņi" - tas man no bērnības atmiņām. Ciemos pie vecmāmiņas vai vecmāmiņas māsas (kapusvētku "ballītē") vienmēr bija jāņogu zaptsūdens. Man vecmāmiņa vēl arvien vāra fantastisku jāņogu želeju. No tā sanāk ideāls zaptsūdens. Zaptsūdeņiem var izmantot jebkuru zapti (labāk ogu) un, piemēram, upeņu zapte ar karstu mūsmājās vienmēr ziemā vai slimošanu gadījumā tika izmantota kā "tēja". Man gan upeņu zaptstēja šausmīgi negaršoja, bet palīdzēja labi.
Limonādes
Ja negribi pirkt, limonādi var pagatavot pats. Noteikti labāk kā pirktā un ja ir laiks un iespēja, tad vajag to izmantot. Starpcitu, gatavojot limonādes var izmantot ne tikai ūdeni ar vai bez gāzes, bet tikpat labi var izmantot kokosriekstu ūdeni, kam garša ir, bet gandrīz nemanāma.
Citronāde (franču klasika)
Sastāvdaļas: 2 citronu sula 2 – 4 ēdamkarotes cukurs 75 – 100 ml ūdens + 0,750 l gāzēts ūdens |
Katliņā ber cukuru kopā ar ūdeni (līdz 100 ml) un vāra līdz veidojas sīrups. Sīrupam pievieno citrona sulu un labi samaisa. Pievieno gāzēto ūdeni. Dzērienu lej pudelē un liek atdzesēties. Dzer aukstu kopā ar ledus gabaliņiem un, piemēram, piparmētru. Saldumu regulē ar cukura daudzumu. |
Ābolu/citronu limonāde
4 palieli āboli (saldie) 1/2 citrons 6 ledus gabaliņi |
Principā, šai limonādei nav nepieciešams papildus cukurs vai saldinātāji (medus, sīrupi utt.), ja vien jūs neesat liels saldummīlis. Pietiek izspiest sulu spiedē ābolus un citronu, sulai pievienot daudz ledus (vai aukstu gazēto ūdeni) un limonāde gatava. Citrona vietā var izmantot laimu. Papildini ar piparmētrām, piemēram. |
Kokosriestu/ citronu limonāde (laima)
Citrons un laims manuprāt ir vieni no izplatītākajiem augļiem, ko lieto lai pagatavotu ātrās limonādes.
Kokosriekstu ūdens Svaigi spiesta citronu sula ledus |
Izspied citronam vai laimam sulu, pievieno to kokosriekstu ūdenim un papildini ar ledu. Pec garšas, papildini to ar cukuru (manuprāt nav nepieciešams), kā arī ar pašiem augļiem (citronu, apelsīnu, laimu). |
Dzirkstošā aveņu limonāde
Tikpat labi šī limonāde var saukties - dzirkstošā zemeņu, melleņu, meža zemeņu vai jāņogu limonāde.
2 saujas svaigu ogu (vai saldētu) 1 – 2 citronu svaigi spiesta sula 2 ēdamkarotes auksts ūdens 1- 2 ēdamkarotes brūnais cukurs vai 1 ēdamkarote medus 1 l gāzētais ūdens vai kāda maiga gatavā limonāde (sodas dzēriens) svaiga piparmētras, ledus |
Blenderī samaļ ogas. Un izlaiž tās caur sietiņu, lai nav miziņas, kauliņu un citu sīkumu. Lai ogu masa būtu viendabīga. Lielā traukā vai pudelē sajauc ūdeni ar cukuru (vai medu), līdz cukurs izkusis. Ūdenim pievieno ogu masu, citrona sulu un labi samaisa. Pievieno gāzēto ūdeni un ledu. Samaisa un papildini ar svaigām piparmētrām. Limonāde gatava. |
Nevainīgais mohito
Ir kāds, kurš šo kokteili nezina? Nav dzēris? Vislielākais bārmeņu bieds lielos pasākumos un pārpildītos bāros :) Kādreiz senākos laikos jeb vēl tīņa gados, kad vēl nebiju tik gudra, tad nevainīgā Mohito pagatavošanai izmantoju Sprite dzērienu. Tagad šim dzērienam izmantojam vai nu klasisku gāzēto ūdeni bez piedevām vai arī "franču" limonādi (skat augstāk) ar citronu garšu.
Daudz piparmētru lapiņu Sasmalcināts ledus (mājas apstākļos – sadauzīts) Brūdnais cukurs Svaigi spiesta laima sula vai lama šķēlītes Gāzētais ūdens (vai arī izmantot kokosriekstu ūdeni kopā ar gāzēto ūdeni) Piesta (stampiņa) |
Vispirms sadauza ledu (mēs mājās ledu ieliekam starp dvieļiem un ar mīklas rulli sadauzam. Vienkārš!). Glāzē ber ledu, pievieno cukuru, laimu, piparmētru lapiņas un ar stampiņu labi saspaida, samaisa. Pievieno gāzēto ūdeni un pēc garšas papildini vēl ar laimu, cukuru vai piparmētru. Dzērienu recepšu klāsts ir grūti izsmeļams, tādēļ, ik pa laikam centīšos to papildināt. |
Piebilde: dzērienu fotogrāfijas ir internetā atrastas, dzērienu ražotāju mājas lapās.
2 Komentāri
VOLDEMĀRS ŠĶĒLE
02.01.2023 16:39
Vai iespējams ar Jums sazināties?
Raivis Maksis Malnacs
06.06.2018 13:40
Kā ar Jums var sazināties telefoniski?