Neskatoties uz to, ka meitenes ir pieredzējušas mašīnā braucējas un ļoti daudz ikdienā auto tiek lietos, tik daudz km vienā reizē viņas vel nebija mašīnā braukušas. 

2500 km no Rīgas līdz Nicai (Francija). Nav jau nekas ārkārtējs un blakus pieredzējušiem braucējiem/ceļotājiem, tas pat ir maz. Īpašais sveiciens Virsnīšiem (Čau, Krīstīn!), blakus viņu 15 000 km, mūsu sasniegums ir pat vērā neņemams :)

Taču, arī šiem km es centos sagatavoties laicīgi un, pats galvenais, nesadomājos, ka tā būs medusmaize 3 dienu garumā. 

Tas tad arī ir pirmais padoms, ko dotu, ja man kāds pēkšņi to par šo tēmu pajautātu. Nesaceries, ka būs baigi viegli un mierīgi, jo tā, iespējams, nebūs. Manā gadijumā šis lieliski palīdzēja, jo man tiešām likās, ka brauciens būs pietiekami mokošs, bet meitenes kopumā bija baigie malači visu brauciena laiku, tādejādi sagādājot vecākiem foršu pārsteigu, jo gaidītās grūtības nebija. 

Bet, par visu no sākuma. Šī jaunā gada pirmo nedēļu mēs iesākām ar ceļojumu. Ar auto braucām no Rīgas līdz Nicai, kur plānojām pavadīt ilgāku laiku. Kopumā pieveicamais maršruts bija ap 2500 km un mēs plānojām to darīt 3 dienās. Un ne tapēc, ka esam neizturīgi, ne vienu vien reizi gan es viena, gan kopā ar vīru "esam vilkuši līdz galam", bez pauzēm uz maiņām stūrējot. 

Bet, tas bija laikā, kad paši bijām jaunāki, kad nebraucām kopā ar bēriem. Šobrīd es uzskatu, ka ja laiks un iespēja atļauj, nav pilnīgi nekādas nepieciešamības braukt līdz finišam bez kārtīgām nakts gulēšanas pauzēm. Kā arī labām vakariņām un brokastīm. Un arī visu to, kopumā mašīnā pavadītais laiks ir gana ilgas stundas.

Mēs mūsu auto pārbraucienu sadalijām 3 daļās: Rīga - Lodza (Polija) apm.800 km jeb 9,5 h / Lodza - Grāca (Austrija) apm. 800 jeb 8-9 h un Grāca - Nica (Francija) apm. 1000 km jeb 10h - 11h ceļā. Pēdējā diena sanāca vissmagākā, bet arī ar to tikām galā. Protams, varējām arī divās dienās nobraukt, bet mūsu gadījumā, mums nebija starpības, kurā dienā izbraucam. Vienīgais laika nosacījums bija diena, kad jāpaņem Francijas īres dzīvokļa atslēgas. 

Naktsmājas gan Polijā, gan Austrijā bijām jau atraduši ļoti laicīgi (kādus 2 mēnešus pirms brauciena) un arī, ne mazāk svarīgi, apmaksājuši, tādēļ, tas paša brauciena budžetu neietekmēja, toties ļoti palīdzēja, jo atpūta un labs miegs arī ir svarīgi. Neskatoties uz to, ka automašīnā visu laiku sēdi, tas ir nogurdinoši un it īpaši šoferim. Tādēļ, viesnīca ar baseinu, piemēram, ir izcils risinājums nakšņošanai. Un, jā, šādā situācijai viesnīca ir mūsu vienīgais risinājums, ar kārtīgu stāvvietu un iespēju paēst, pašam negatavojot.

Šis brauciena maršruts ir tikai viena no daudzajām versijām, kā šķērsot Eiropu. Mēs atpakaļceļā, piemēram, apstāsimies ne tikai Itālijā, bet arī Čehijā (Prāgā) un izmantosim iespēju apskatīt pilsētu, kurā pēdējo reizi ar vīru bijām kopīgā klases (pamatskolas!) ekskursijā (negribu skaitīt gadus!).

Par tādām tehniski praktiskām lietām runājot, tad varu uzskaitīt, kas mums noderēja un palīdzēja. Varbūt, kas tāds noder arī jums. Paralēli visam šim gribu teikt, ka garais pārbrauciens ar auto ne vienmēr sanāk lētāk kā, piemēram, lidot. Tādēļ, arī šim braucienam, vismaz mēs, gatavojāmies laicīgi, gan emocionāli, gan tīri praktiski un, gribi negribi, finansiāli. 

Tātad:

- sagatavot meitenes. jau ļoti laicīgi pirms izbraukšanas, es tiešām daudz ar meitenēm runāju par pašu braukšanu. Nevis par nokļūšanu Francijā un ko darīsim tur, bet tieši par to, ka būs jābrauc. Ilgi jābrauc, daudz stundas un no rīta, kad vēl tumšs līdz pat vakaram, kad ir jau tumšs. Kopā skatījāmies atlantu un kartes, lai parādītu, cik daudz valstis jāšķērso, cik km jānobrauc. Grētai to visu, protams, uztvert bija vieglāk. Florencei diezgan skaidri palika tikai tas, ka jābrauc būs no pamošanās līdz gulētiešanai vakarā. Neskatoties uz meiteņu sagatavošanu, jautājumi "kad būsim galā" un "vai vēl ilgi" ir NEIZBĒGAMI. Tāpat neizbēgami ir strīdi un reizēm niķi. Par nesadalītām mantām, par laikā neiedotu uzkodu, par sauli, kura spīd acīs un ūdeni, kas izlijis. Mūsu taktika bija neisaistīties (nu vismaz līdz brīdim, kad sākas roku palaišana :)) un tas strādā vislabāk. Kad saprot, ka neviena netiek aizstāvēta, tad pašām ātri apnīk. Un kopumā, pārbrauciena laikā tadu bija maz.

- sagatavoties pašiem. Mani šie neizbēgamie jautājumi mazāk uztrauc, bet var reāli "uzvilkt" manu vīru (reality check), tādēļ viņš patiešām ļoti, ļoti apņēmās mašīnā neuzvilkties par sīkumiem un tieši par šiem jautājumiem. Viņa taktika vienkārša - brīžiem neatbildēt neko, atstājot atbildēšanu manā vietā :). Tāpat, mēs abi bijām savstarpēji vienojušies (tieši tik pragmatiski kā tas izklausās), ka paši savā starpā neuzvilksimies par sīkumiem (tie var būt miljons, sākot no izlijušas kafijas mašīnā, sajauktām nobrauktuvēm uz autobāņa, neparedzētiem sastrēgumiem un nestrādājoša spotify). Esot slēgtā telpā tas var būt jebkas. Gribētu apsveikt mūs pašus, jo mēs izturējām perfekti. Šis var likties smieklīgi, ka par ko tādu jāvienojas, bet tie, kuri mūs pazīst, zina, ka gan man, gan  vīram ir gana straujas dabas raksturs un ir reizes, kad uzsprāgt var ļoti viegli. 

- spēles & grāmatas un mantas. Protams, domājot par meiteņu izklaidi mašīnā, šis bija viens no must have punktiem, kam pievērsos. Parasti, ceļojot ar auto, meitenes savas mantas saliek mugursomās un ir gatavas doties. Bet, diezgan bieži tas beidzas ar kašķiem, jo kas ir manā mugursomā, tas nekādā gadījumā nedrīkst nonākt māsas rokās un tas kas ir māsas rokās noteikti ir tas, kas vajadzīgs man tieši tagad un tulīt. Tādēļ, mantas sakrāmēju es! Atļāvu katrai savu mazo mugureni piekraut ar guļammantu un dzīvībai svarīgiem sīkumiem (Florencei mašīnas, Grētai pildspalvas un blociņi), bet es saliku visu pārējo. Nopirku šauru plastmas kasti divos stāvos (dziļā kaste plus kastes vāks ar vairākiem nodalījumiem un rokturi), ko likt starp meiteņu krēsliem un kurā saliku gan grāmatas, gan mantas, gan zīmuļus un flomasterus, blociņus, lelles, spēļu telefonus, lego un puzles, un absolūto brauciena laika favorītu - Magic Pad (pilnīgi nav kauns reklamēt. Meitenes to redzēja jau sen Top Shop reklāmā un dabūja Ziemassvētkos kā dāvanu! Perfekti nodarbināja viņas stundām. Plastmas tāfelīte ar gaismiņām, uz kuras var gan zīmēt, gan krāsot maināmas kartītes. Viss nodzēšams un sāc no jauna). Tā kā mantas saliku es, tad tās viņas atklāja tikai mašīnā un es apzināti izvilku no plauktiem visu to, kas ilgāku laiku nav lietots, kā arī daļu no "vienmēr drošs" izvēles krājumiem. Mums bija sagatavots arī klasiskais iPad ar lejuplādētām multenēm brīžiem, kad vairs neko citu nevarēs izdomāt un, labā ziņa, tas tā arī palika neizmantots. Meitenes par to pat neuzzināja. Ja būtu zinājušas, ka tāda opcija ir, gan jau būtu tikušas ātrāk klāt. Jāsaka kā ir, mēs ar vīru neesam naski dāžādu spēļu spēlētāji (ne galda, ne kāršu, ne visādu vārdu minēšanu utt.). No tā visa mūs glābj fakts, ka meitenēm ir ārprātā liela un neizsmeļa jauda spēlēt lomu spēles savā starpā (mammītes, draudzenes, princeses, "Klāras, Annas, Elzas" utt. utjp.). Brauciena laikā viņas simtiem tādas spēles izspēlēja. Man pat tēmu nevajadzēja iedot. 

- datorspilveni. Nezinu kā savādāk tos nosaukt, bet tie ir spilveni ar cietu virsmu, kas paredzēti darbam ar datoru sēžot dīvānā. Nopirku tos zviedru mēbeļu gigantā, jo vienkārši zināju, ka tur tādi ir un nekur speciāli nav jāmeklē. Izvēlējos šos, jo tiem plastmasa virsma ir noņemama un spilvenu var izmantot atsevišķi. Ļoti viegli pēc svara. Apzināti paņēmu abus pilnīgi vienādus, jo tas nedod iespēju kašķēties, kurš pieder kurai. Meitenes uz tiem gan zīmēja, gan spēlejās ar mantiņām, gan aplīmēja ar uzlīmēm. Ļoti viegli kopjami (notīri ar mitro salveti). Labākā mana ideja, so far!

- mantas. Mans vīrs ir profiņš mantu salikšanā mašīnā. Mans uzvdevums bija sakārtot somas, ko likt mašīnā. Es jau ne vienu vien reizi esmu teikusi, ka mums visdrīzāk līdz ir par daudz mantas (kaut gan, līdz šim, nav bijušas neizmantotas mantas), bet tā kā kg neskaita neviens un mums ir arī mašīnai jumta bagāžnieks, saliku visu, visu. Gan drēbes un lietas slēpšanai, gan pilnīgam lietum. Man patīk mantas kārtot pa kategorijām. Slēpošana & kalni - atsevišķi. Viss lietum - atsevišķi. Viss peldēšana - atsevišķi. Apavi - atsevišķi. Un tas parasti atmaksājas. Tā kā brauciena laikā nakšņojām viesnīcā, tad pašu nepieciešamāko saliku atsevišķi mazajā somā gan lielajiem, kā arī vienu somu meitenēm. Lai nav jāvelk no mašīnas ārā neviens lielais koferis un soma. 

- praktiski padomi. Lai kā tu censtos uzturēt kārtību mašīnā, pēc pāris h ceļa, viss izskatās kā kara lauks. Ar to jāsamierinās (man tas nākas grūti). Bet, lai atvieglotu braukšanu, tad biju sagatavojusi klasiku - daudz un dažādu uzkodu (sagriezu ļooti daudz dažādu dārzeņu, sasmērēju maizītes, augļi, siers, barankas) daudzās mazākās un lielākās kastītēs (tādēļ, ka tas ir no svara, ja katra meitene tiek pie kastītes, tadēļ labāk ir vairākas mazas nekā viena liela - atkal, lai izvairītos no strīdiem). Arī ūdeni lējām vairākās mazāka izmēra pudelēs nevis vienā lielā. Mitrās salvetes lielā paka (sorry visi zero waste sekotāji), bet tas ir vienīgais labākais līdzeklis gan rokām, gan mutēm, gan izlijušiem dzērieniem un sasmērētām drēbēm. No tādiem pavisam vienkāršiem padomiem varu teikt, ka baigi labi ir ļaut bērniem mašīnā braukt ar ļoti, ļoti ērtām drēbēm un bez apaviem. Meitenēm bija "siltās" pidžamas (bet siltā apakšveļa arī būtu izcili) un lielākoties plikas kājas (vai vilnas zeķes pašā rīta agrumā), plus katrai sega, ko izmantot ja gribas gulēt (ērtāk kā gulēt ar papildus jaku). Nekas nespiež, nerīvē un nav arī jāsatraucas par nosmērēšanu (jo tas ir neizbēgami). Un, protams, mūzka. Meitenēm ļoti patīk klausīties mūziku, mums arī, tādēļ, ar šobrīd pieejamajām tehnoloģijām, šis ir vieglākais risināmais jautājums. Katrai meitenei ir arī savas austiņas. Lieliski noder brīžos, kad vajag "pabūt vienai". 

Par pašu braukšanu. Noteikti jāpadomā arī par apstāšanās pauzēm, lai izkustinātu kājas. Benzīntanki ar spēļu laukumiņiem ir win win, bet tā, galvenais ļaut izskrieties bērniem. Mēs parasti dienā ieplānojām vienu garāku pauzi (ar ēšanu) un kādu 1 - 2 īsas wc pauzes. Bet, nu, ok, jābūt gataviem, ka wc pauze ir pēc pieprasījuma. 

Kopumā, tas arī laikam viss, kas man šobrīd nāk prātā par mūsu ceļojumu ar auto! Esmu arī pie IG "highlight" saglabājusi labākos brīžus, viesnīcas, adreses un dažus padomums. Zem "Trip to France". 

Kā jau raksta sākumā minēju, mūsu km nav salīdzināmi ar tiem, kurus nobrauc nu jau par porfesionāliem ceļotājiem kļuvušas ģimenes, kuras mēro tūkstošiem km nepārtraukti. Tādēļ, šis vairāk tāds padomu raksts tiem, kuri kā mēs, dodamies avantūrā un šoreiz ar auto. 

Varbūt kaut kas noder arī kādam no jums!